Porozumienie Paryskie (ang. Paris Agreement)

Przyjęte w 2015 roku podczas COP21, Porozumienie Paryskie jest drugim po Protokole z Kioto wiążącym dokumentem realizującym cele Ramowej Konwencji Klimatycznej. W przeciwieństwie do Protokołu, który obejmował jedynie 41 państw, Porozumienie Paryskie ma charakter uniwersalny. Jego celem jest ograniczenie średniego wzrostu temperatury na Ziemi znacznie poniżej 2°C w okresie 1750-2100 oraz dążenie do ograniczenia tego wzrostu do 1,5°C. Porozumienie dąży także do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku.

Aby osiągnąć te cele, Porozumienie wymaga, aby wszystkie państwa ogłaszały dobrowolne cele redukcji emisji gazów cieplarnianych począwszy od 2020 roku, z obowiązkiem rewizji i ewentualnego zwiększania tych celów co pięć lat. Porozumienie Paryskie weszło w życie w listopadzie 2016 roku, po ratyfikacji przez 55 państw odpowiedzialnych za co najmniej 55% światowych emisji.

Stany Zjednoczone ratyfikowały Porozumienie we wrześniu 2016 roku, ale 4 sierpnia 2017 roku prezydent Donald Trump rozpoczął oficjalny proces wycofywania się z Porozumienia, który zakończył się w listopadzie 2020 roku. W styczniu 2021 roku nowy prezydent USA, Joe Biden, podpisał decyzję o powrocie Stanów Zjednoczonych do Porozumienia.


» Globalny słownik pojęć

Tagi: